Avşa Adası Hava Durumu ve Deniz Suyu Sıcaklığı Marmara iklimi ile aynıdır bu yüzden İstanbul hava durumu ile neredeyse aynı sıcaklıktadır.

Avşa Adası Hava Durumu ve Deniz Suyu Sıcaklığı

Avşa Adası Hava Durumu

Balıkesir’e bağlı olan Avşa Adası’nın ilkimi Marmara bölgesiyle aynıdır. İstanbul’da hava güneşli ise Avşa adası hava durumu ‘da güneşlidir. Yağmur yağarsa ada’yada yağmaktadır. Ada’da genellikle Eylül ayına kadar 30 derece ve üzerinde seyreder. Temmuz ayında aralıklarla birkaç gün yağmur yağar. 20 Eylül’den sonra yavaş yavaş sıcaklık düşerek 25 derecelere geriler. İlerleyen günlerde ise artık akşamları kısa kollu giyinmek yerine uzun kollu kıyafetler seçilir.

 Avşa Adası Deniz Suyu Sıcaklığı

Avşa adası’nda denize girebilmek için havaların ortalama 27 derece ve üzerinde olması gerekiyor. Haziran ortasından itibaren hava sıcaklıkları mevsim normalleriyle birlikte ısınmaya başladığı ilk günlerde deniz suyu sıcaklıkları biraz daha düşük olarak seyirediyor. Haziran ayının son haftasına doğru yavaş yavaş ısınmaya başlayan deniz suyu girilebilir duruma geliyor. Temmuz ayı itibariyle artık üşümeden rahatlıkla girilmeye başlanır. Ekim ayına kadar Avşa adası’nda denize girebiliyorsunuz. Hamam suyu sıcaklığında olan bir suya girmeyi şahsen sevmiyorum. Bu nedenle Haziran itibariyle Temmuz ortasına kadar gayet güzel ve keyifli oluyor. Isınan deniz suyu sıcaklığı üst tabakada daha sıcak olurken, denizin dibine doğru daha serinleşiyor.